petek, 27. november 2015

Female Genital Mutilation - obrezovanje žensk

FGM

FGM ali Female Genital Mutilation je postopek obrezovanja zunanjih delov ženskega spolovila. Po definiciji WHO je to vsako dejanje, ki v celoti ali delno odstranjuje dele ženskih genitalij, pa naj bo to iz kulturnih, verskih ali kakršnih koli drugih zdravstvenih razlogov.

Ločimo štiri različne tipe obrezovanja žensk:
-klitoridektomija predstavlja delno ali popolno odstranitev klitorisa
-obrezovanje je popolna ali delna odstranitev klitorisa in malih sramnih ustnic
-infibualcija ali faraonsko obrezovanje je izrezanje klitorisa in malih sramnih ustnic ter zašitje zunanjih, pri tem pa se spolovilo tako zaraste, da ostane majhna luknjica za odtok urina in menstrualne krvi
-v četrti tip spadajo vse hujše oblike, npr. izžiganje klitorisa, jedkanje s kemičnimi izvlečki rastlin, praskanje vagine itd.

Približno 85 % postopkov obrezovanja sodi v prvi dve skupini, tretja in četrta skupina sta precej redkejši. Ocenjujejo, da danes na svetu živi okoli 100 do 140 milijonov obrezanih žensk. Vsako leto je obrezanih še približno 2 milijona deklic med sedmim in dvanajstim letom starosti.

WHO šteje obrezovanje za kršitev osnovnih človekovih pravic prizadetih deklic in si prizadeva, da bi pojav čim bolj omejili oziroma popolnoma opustili. Za razliko od obrezovanja moških je žensko obrezovanje neprimerno bolj boleče in povezano s številnimi komplikacijami tik po posegu pa tudi v celotnem poznejšem življenju. Zelo visoka je tudi smrtnost zaradi nestrokovno opravljenega posega (okužba zaradi nezadostne higiene).

Postopek obrezovanja žensk (deklic) je razširjen zlasti med muslimanskimi afriškimi plemeni ob Nilu in v osrednji Afriki, delno tudi na Arabskem polotoku in v Indoneziji. V plemenih, kjer ta postopek izvajajo, ga štejejo za tisočletno islamsko tradicijo in versko obveznost. V resnici postopek ni povezan z islamom, in v Koranu ni omenjen. V večini muslimanskih dežel obrezujejo samo dečke, deklic pa ne.


Ni komentarjev:

Objavite komentar